28 Aralık 2012 Cuma

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

       Yıl 2033...Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. Hayatta kalan birkaç bin kişi yeraltına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu'na sığınıyor.
Burası insanoğlunun son kalesi.
Yeraltındakiler için en büyük tehlike Karaderililer. İstasyonlar mini devletlere bölünmüş. İdealler, dinler, temiz su filtreleri gibi nedenlerle bir araya gelmiş halklar. Duygular yerini içgüdülere bırakmış.
Tek bir amaç var: Ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak.
Genç Artyom'a yaklaşmakta olan karanlık tehlikeye karşı halkı uyarması için Metro'nun kalbi, "Polis" istasyonuna gitme görevi verilir. Metro'nun kaderi belki de tüm insanlığın kaderi Artyom'un elindedir artık...     Mükemmel post apokaliptik bir seri, okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Kitabın ana konusu anlaşıldığı üzere nükleer savaş sonrası Moskova metrosuna sığınan insanların hayatta kalma mücadelesi anlatılmakta.Ve genç Artyom'un görevi halkı o tehlikeye karşı uyarmak ama bu hiç kolay değil, zira metro bir çeşit bubi tuzağı gibi. Zaten kitabı aldığınızda içinde haritalar var  ve incelediğinizde tehlikelerin yerlerini görüyorsunuz. Yani gidecekleri yerde başlarına ne geleceğini tahmin etmek çok güç. Artyommumuzun ise Karaderililer denilen halk tarafından seçilmiş biri olduğunu öğreniyoruz. Onları bu felaketten ışığa kavuşturacak bir kişi. Polis istasyonuna gidene kadar beraber olduğu grup çok acı kayıplar verecektir.(Bazı yerlerinde gözlerimin dolduğunu, adrenalinin damarlarımda dolaştığını hissetmem gibi.) En sona geldiklerinde hayatlarında hiç karşılaşmadıkları, belki de tahmin bile etmedikleri karanlık ve bir o kadar karşı koyulması imkansızla karşılaşacaklar. Hiç şüphesiz kitabı okurken 'hadi ama' diyeceğiniz sayfalar sizi şaşırtmakla kalmayıp,kesintisiz bir aksiyona sürükleyecek. Bu kitap GÜRER yayın tarafından bizlere sunuldu. Devam kitabı Metro 2034 ise bu macerayı daha da körükleyecek, yakında ikinci kitap yorumumu da yayınlayacağım.Kitabı okumayanlar için yorumlarım spoiler içermektedir, eğer kitabı okumaya karar verip almayı düşünürseniz, hiç kaçırmayın.Dünyayı sarsmış bir kitap ve yazarı Dmitry Glukhovsky... Aynı zamanda Metro 2033 o kadar beğenilmiş ki oyununuda çıkarttılar. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder