21 Şubat 2013 Perşembe

Ölümün Hizmetkarları 1- Ölümcül Merhamet (His Fair Assassin 1- Grave Mercy) / Robin Lafevers

  Hey DEX, sen bizi iflas ettireceksin!... Beni sürekli kitap almaya zorlayan, daha okunmamış kitaplarım olmasına karşın yeni ve merak uyandıran kitaplar çıkartmaya usanmayan yayınevine sesleniyorum. Gerçekten rafta gördüğümde içimde alma isteğini uyandıran bu kitabı da kitaplığımın en güzel köşelerinden birine yerleştirdim (okuduktan sonra tabiki). Kitabın içeriği bana başlar başlamaz tanıdık geldi, Cam Şato'ya benzettim. Özellikle suikastçi gibi yetiştirilmesi. Ve kitabı sevdim! Tanıtımı da oldukça güzel. Ismae ölümün kızıdır, annesi hamileyken onu düşürmeye çalışır ama olmaz. İçtiği iksir yüzünden Ismae'nin sırtında bir yara izi oluşur. Üvey babası onu istemez ve evlendirir. Ne trajiktir ki evlendiği adam yara izini görür ve kusurlu saydığı kızı döver, manastıra götüren rahip tarafından kurtarılır. Hiç sevmediğim kişilik tipi, kendini beğenmiş adam böyle bir kıza zarar verilir mi? Zaten hayatı berbat. Her neyse...Yani manastır diyince aklınıza hemen uzak doğulu, dinginliğin ve huzurun beşiği gibi bir yer gözünüzün önüne getirmeyin, burada herkes ninja gibi. Onun gibi birçok kızın toplanıp, eğitildiği bir yer. Eninde sonunda Ismae'de suikastçi olur. Bir kadın karakter olarak hiç de aciz değil. Bu yönden kitabı sevdim zaten. görev olarak Breton sarayına gönderilir, burada bilip bilmediğiniz her türlü entrika, yalan, riya aklınıza gelebilir. iyi şeyler yok mu diyeceksiniz? Tabiki var. Mesela kraliçenin gayrimeşru erkek kardeşi Duval var. Zaten aralarında bir şeyler oluyor dememe gerek yoktur. Duval ve adamları arasındaki diyaloglar çok da eğlenceli. Biliyorsunuz ben puan vermem ama başından beri dediğim gibi mutlaka okuyun. Pişman olmayacaksınız, kitaplıkfareleri...
Genç, güzel ve ölümcül.
On yedi yaşındaki Ismae, babasının onun için yaptığı
anlaşmalı evlilik dehşetinden, gizemli bir keşiş tarafından kaçırılır.
Götürüldüğü manastır, Ölüm Tanrısı Aziz Mortain için eğitilen, kendisininki gibi garip yara izleri taşıyan kızlarla doludur.
Burada, Ölüm Tanrısının onu tehlikeli hediyeler ve korkunç bir kaderle kutsadığını öğrenecektir. Manastırda kalmayı seçerse rahibeler tarafından bir suikastçı olarak yetiştirilecek ve Ölüm Tanrısının intikamını alacaktır.
Ismae çok önemli bir görev için Breton sarayına gönderilir;
hem entrika ve ihanetin ölümcül oyunlarına hem de yapması imkânsız seçimlere karsı savunmasızdır: Ismae, Tanrısına mı yoksa kalbine mi hizmet edecek?

Ölümün Hizmetkârları üçlemesinin ilk kitabı olan Ölümcül Merhamet tehlikeli bir aşk, zehirle gelen ölümler ve kendi yolunu bulmak üzerine...

"Entrika ve gaddarlık, tutku ve acı... daha fazlası için sabırsızlanacaksınız."
New York Times

"Bir solukta okuyacaksınız... Şüphe, şehvet ve merhamet."
Kirkus

Baskı Yılı: 2013


Sayfa Sayısı: 492


Dili: Türkçe
Yayınevi: DEX

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder