19 Mayıs 2013 Pazar

Gece Evi Serisi (House of Night Book # 1) - İşaret (Marked) / P.C. Cast - Kristen Cast

  Bolca karanlık ve yağmurlu havadan sonra bu bol güneşli pazar gününe eğlenceli bir kitap yorumu yazmak istedim. Aslında seri kitapları okumayı sevmiyorum, çünkü sürekli yeni bir kitap beklemek ve yeni bir konuya adapte olmak zorunda kalıyoruz.
 
  Gece Evi serisini bilmeyenimiz yoktur. Övmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü eğlenceli desem, hafif kalır. Gerçekten P.C Cast ve kızı Kristen Cast harika bir seriye imza atmışlar. Ama çok tutulan dizilerin, filmlerin ve artık kitaplarında maruz kaldığı bir gerçek var: para getirisi. Gerçi bu iki yazara bunu kondurma sebebim şu yüzden; House of Night bir dizi tadında. Sizi asla sıkmıyor, her kitapta bir kez daha şaşırtıyor. Erkek ego manyası altında ezilmeyen bir kadın figürü çiziliyor. Ve her karakterin kendine has, çok özel bir yapısı var. Benim demek istediğim kitapta zaman kavramı çok ağır işleniyor, kitapları takip ettikçe beyniniz arada konuları karıştırabiliyor. Bunun için serinin tamamı elinizde olmalı, zira arada kopuklar olduğunda geri dönüp bakabilesiniz.

  Serinin ilk kitabı: İşaret. Ve bu kitabı okumaya başladıkça arada bir bağ oluşuyor. Hiç bitmesin diye yalvarıyorsunuz. Şunu bilin kitap bitmiyor, çünkü şu an 10. kitap çıktı ve 11. kitabı bekliyoruz. Dedikleri gibi; 'Aşırı derecede bağımlılık yapan vampir serisi.'

   İşaret'ten anlayacağınız gibi Zoey Kızılkuş'un işaretlenmesini konu alıyor. Ama Zoey, normal bir vampir değil. O diğer çaylaklardan tamamen farklı. Sizi işaretleyen iz sürücüler var. Zoey'de 16 yaşında lisede en yakın ama en kötü arkadaşının yanında işaretleniyor. Vampirliğe girişte ilk belirti budur; alınınız da beliren içi boş hilal. Bunun havalı olduğunu düşünmeyin, Zoey bu konuda bizleri çok güzel bilgilendiriyor. Kısacası aileniz ve arkadaş çevreniz size ucubik(!) gibi bakıyor.: )

   Bunların çoğundan fazlası Zoey'nin başına geliyor. Onun annesi ve ikinci kocası yani Zoey'nin üvey zavallısı ucubik üvey babası pisliğin teki. Hatta daha beteri. Eğer ola ki işaretlendiyseniz gitmeniz gereken size en yakın Gece Evi Okulu. Çünkü yeni işaretlenen insanların, yetişkin vampirlerin yanında tedavi edilmesi gerekir, aksi halde çaylak olamadan ölür.

  Bu ucubik anne ve üvey zavallı Zoey'i dinin iyileştirebileceğini, onun içinde iblis gibi bir şeyin olduğunu düşünürler. Zoey bunu ne kadar aptalca olduğunu düşünse de onlarla tartışmanın ne kadar aptalca olduğunu biliyor. Yani kim işaretlenmek ister ki, özellikle böyle bir toplumda. Cık,cık,cık....

  Her neyse Zoey'nin planı evden kaçıp doğruca büyükanne Kızılkuş'un yanına gitmektir. Gerçekten o kadın tam bir melek ve çok bilge biri.

  Zoey, büyükannesinin yanına ulaşmaya kararlıdır, vosvosuna atlayıp gider. Ancak sayılı saatleri kalmıştır. Büyükannesini ararken fenalaşır ve düşer.

  İşte bu ayrıntıya çok girmek istemiyorum ama Tanrıça Nyx'in Zoey'nin içi boş olan hilalinin doldurması onun özel biri olduğu anlamına gelir. Zoey diğer çaylaklardan, hatta bütün vampirlerden farklıdır. Aradığı şey buymuş gibi. :)

   Neferet'in yanına büyükannesi tarafından ulaştırılır, büyükanne gerçekten bilge bir kadın (yine söylemeden geçemeyeceğim). Zoey'de iyileşir ve okulun gözü üstündedir. Tulsa Gece Evi Okulu Zoey'nin yeni yuvası olacaktır, ama huzuru bulmanız için sınanmanız gerekir.

  Okul ne okul ama! Zoey okulda çok yakışıklı çaylakların ve gerçekten güzel kızların olduğu konusunu hiç hesaba katmamıştır. Oda arkadaşı Stevie Ray çok tatlı, sevecen ve tam bir country kızıdır. Gömleğinden çizmesine kadar. Ve Zoey'nin bugüne kadar tanıdığı en iyi arkadaşı olmuştur.

  Birde okulun şımarık ve iğrençliklerle dolu havalı ve süper güzel kızı Afrodit meselesi var. Zoey onunla ilk kitapta hiç anlaşamadı. Bir şeyler yazmamak için kendimi zor tutuyorum, herneyse diğer kitap yorumumda yazarım. (hihhiihi)

  Ve Zoey'nin erkek arkadaş sorunu oldukça büyük. Bu kadar kısa süre içerisinde rekor kıracak kadar hata ve arkadaş edindi. Bu hataları onu yanlız kalacak duruma getirdi. O çok kızdığı, iğrendiği Afrodit kadar küstahlaşabildi.

  Birde tek sorunu buymuş gibi tüm çaylakları kapsayan önemli bir unsur olan ölüm. Çaylaklıktan vampirliğe geçiş dönemi oldukça zor. Ve Zoey'de acı kayıplar yaşayacak. Ama dostlarıyla birlikte bunları aşıyor, kitap bu konuda özellikle duruyor. Kısacası çaylakların çoğu hastalanarak vampir olamadan ölüyor.

  Ama Zoey, Tanrıçanın koruması altında. Nyx'in bahşettiği güçler önemli ve nadirdir. Genelde vampirlere has olan runik semboller çaylak olan Zoey'de olması onu özel kılıyor.

  Uzun lafın kısası bu kitabın yorumunu ve içeriğini anlatmak için oldukça uzun ve ayrıntılı. Okumanızı tavsiye ederim. Emin olun okumaya başladığınızdan itibaren kendinizi Gece Evi Okulu'nun bir parçası gibi hissedeceksiniz. Bu güzel serinin yayınevi PEGASUS, böyle bir seriyle tanıştırdıkları için ayrıca TEŞEKKÜRLER. Eh, bu serinin yazarlarını TAKDİR etmekten başka bir şey söyleyemiyorum. Spoilerin alasını vermiş olabilirim. :) İyi okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder